Úmyslně píši jen tyto dvě aktivity, protože za a) jsou to dva druhy pohybu, kterým se nejčastěji my, rekreační sportovci, věnujeme a za b) nechci tu rozvádět ostatní a silové sporty, ať už pro hobbíky nebo profíky. Téma to je obšírné a já zde shrnu stručně to, na co se mě klienti nejčastěji ptají. Při plavání, jízdě na kole, či chůzi nedostává žaludek takové otřesy, takže ranní strava může vypadat zcela jinak než právě před dynamickým cvičením a během. Pro ženy v redukční dietě je tohle téma obvzláš’ť důležité.
Každé tělo má různé potřeby, je jinak stavěné, jinak pracovně namáhané a má různou délku a kvalitu spánku. A to všechno bychom měli zohlednit i v jídle, které si dáme před výkonem. Ano, jak už jsem naznačila, pro svaly je dobré a přínosné se najíst. Tělo je po noci navíc dehydratované, tudíž dostatek tekutin je základ. Aby svaly pracovaly efektivně, potřebují cukr (hladina cukru v krvi po noci je velmi nízká), aby bylo cvičení účinné. Jinak si bude brát tělo energii ze svalového glykogenu a bude se cítit při sportu unavené. A to nechceme. Takže doplnit energii sacharidem po noci je ideální na podání optimálního výkonu. Stačí pár celozrnných sušenek, kousek banánu, datle Medjool, Day up svačinku z DM, prostě něco, co nám chutná a u čeho také zjistím, zda mi to během aktivity vyhovuje. Jak jsem psala, každé tělo je jiné a třeba banán může trochu dráždit žaludek, datle nemusí chutnat, sušenky nemusíte mít rádi atd.. Je spousta laskomin na trhu, jen si vybrat tu pravou, která si `podá ruku` s naší aktivitou.
Zkušenost je nepřenosná, proto z ní čerpejte i vy, protože i ty nejlíp myšlené a ověřené rady nemusí na vás fungovat. Je dobré si hledat vlastní cestu, zkoušet a psát si jídla, která jsme pozřeli a třeba si dělat i zápisky, abychom zjistili, co funguje právě na nás.